# Klein® 32930 Magnetic Color-Coded Power Nut Setters Set, Steel Alloy, 1/4 in Drive, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32930-11611
**MPN:** 32930
**Price:** $29.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32930

## Features

- Impact rated nut setters for the toughest driving applications
- Color coded hex sizes for easy identification
- 5 in sturdy shaft for extended reach and access
- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts more securely
- Durable finish for corrosion protection

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329302 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 6.2500 |
| Height (in) | 0.8300 |
| Length (in) | 9.3000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 5 in |
| Overall Width | 0.8 in |
| Overall Height | 0.8 in |
| Overall Length | 6.3 in |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 32930 |

## Description

Klein Tools magnetic color-coded power nut setters are designed with the professional in mind. Each nut setter is made of high-grade impact steel and is color coded for easy identification. The nut setters contain rare-earth magnets to securely hold fasteners, and are also extra long for reach into recessed areas.Includes:1/4 in hex5/16 in hex3/8 in hex7/16 in hex1/2 in hex9/16 in hex

Features

- Impact rated nut setters for the toughest driving applications

- Color coded hex sizes for easy identification

- 5 in sturdy shaft for extended reach and access

- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts more securely

- Durable finish for corrosion protection
