# Klein® 32799 Pro Impact Power Bit Set, #1, #2, #3, 3/16 in, 1/4 in Phillips®/Slotted/Square Point, 5-1/2 in OAL, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, S2 Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32799-11611
**MPN:** 32799
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32799

## Features

- Longer pro impact power bits and drivers are designed to reach easily into boxes and panels
- S2 impact-rated steel for maximum life and a 1/4 in hex shank
- 4 in bit extension with strong magnet to keep bits in place
- 1-1/4 in precision machined bits are longer and easier to grip
- 2-5/8 in nut drivers reach easily into junction boxes
- Extended 4 in Phillips® and square bits for hard-to-reach fasteners
- Bits are easy to find and fit securely in the storage case
- Case has a spring loaded stay-shut latch and a hidden storage area for loose bits
- Phillips, square, and combo tips are color coded by size: green - #1 size bits, red - #2 size bits, black - #3 size bits
- Slotted tips and nut drivers use ASME standard color coding
- Use with power impact drivers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327995 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Pro Impact |
| Includes | 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in Nut Driver, 1-1/4 in Long: #1, #2, #3, 4 in Long: #2 Phillips®, 1-1/4 in Long: 3/16 in, 1/4 in Slotted, 1-1/4 in Long: #1, #2, #3; 4 in Long: #2 Square, #2 Combo Bit, 4 in Bit Extension |
| Material | S2 Steel |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 1.9 |
| Length (in) | 5.5 |
| Square Bits | 1-1/4 in Long: #1, #2, #3; 4 in Long: #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1-1/4 in Long: 3/16 in, 1/4 in |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Suitable For Use With | Impact Drivers |
| Manufacturer Part Number | 32799 |

## Description

Klein® Power Bit Set, Series: Pro Impact, #1, #2, #3, 3/16 in, 1/4 in point, Phillips®/Slotted/Square/Combo point, 5-1/2 in OAL, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, Hex Shank, S2 Steel. Klein® Tools has designed a set of Impact Power Bits for the professional electrician. All the bits are made of high-impact rated S2 steel and color coded for easy identification. The 1-1/4 in (6.4 mm)long driver bits are easier to grip than a standard 1 in (25.4 mm)bit. The bit holder and nut drivers have strong magnets, and are also designed longer so they reach easily into junction boxes. Minimal chamfering on the nut drivers’ hex pockets increases surface contact between the nut and driver for better performance. All 26 pcsfit snugly in a durable, impact-resistant case featuring steel hinges, a stay-shut latch, and a hidden compartment for loose bits.

Features

- Longer pro impact power bits and drivers are designed to reach easily into boxes and panels

- S2 impact-rated steel for maximum life and a 1/4 in hex shank

- 4 in bit extension with strong magnet to keep bits in place

- 1-1/4 in precision machined bits are longer and easier to grip

- 2-5/8 in nut drivers reach easily into junction boxes

- Extended 4 in Phillips® and square bits for hard-to-reach fasteners

- Bits are easy to find and fit securely in the storage case

- Case has a spring loaded stay-shut latch and a hidden storage area for loose bits

- Phillips, square, and combo tips are color coded by size: green - #1 size bits, red - #2 size bits, black - #3 size bits

- Slotted tips and nut drivers use ASME standard color coding

- Use with power impact drivers
