# Klein® 32791 Pro Impact Impact Ready Power Bit Extension, 4 in OAL, 1/4 in, S2 Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32791-11611
**MPN:** 32791
**Price:** $6.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32791

## Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels
- Strong magnet keeps bits in place
- S2 impact-rated steel for maximum life
- 4 in (101.6 mm) extension reaches easily in to 3-3/8 in boxes
- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank
- Bit extension for power impact drivers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327919 |
| Type | Impact Ready |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Pro Impact |
| Diameter | 3/7 in |
| Material | S2 Steel |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 2.875 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 7.9 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 4 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32791 |

## Description

Klein® Power Bit Extension, Impact Ready, series: Pro Impact, 4 in OAL, 1/4 in Drive/Shank, Hex Shank, S2 Steel.Klein® Tools has designed a set of Impact Power Bits for the professional electrician. All the bits are made of high-impact rated S2 steel. The bit holder has a strong magnet and designed longer so they reach easily into junction boxes. You can find this bit extension along with different size and tip bits in our Pro Impact Power Bit Set with Case (Cat. No. 32799).

Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels

- Strong magnet keeps bits in place

- S2 impact-rated steel for maximum life

- 4 in (101.6 mm) extension reaches easily in to 3-3/8 in boxes

- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank

- Bit extension for power impact drivers
