# Klein® 3239 Adjustable Construction Wrench, 1-1/2 in Spud Handle Wrench, Black Oxide, 16 in OAL, Alloy Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37980
**MPN:** 3239
**Price:** $79.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-3239

## Features

- Versatile pouches and holders are removable and interchangeable with PowerLine™ padded tool belt
- Forged from select alloy steel with continuous taper handle for aligning bolt and/or rivet holes
- Eliminates the need for carrying several fixed size wrenches
- Heat treated for long life
- Knurl turns smoothly for easy operation
- Precision machined jaws are individually chosen and assembled by hand for smooth operation
- Industrial black finish for corrosion resistance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644670954 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.13 |
| Handle Type | Tapered/Black Oxide |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 15.75 |
| Wrench Size | 16 in |
| Wrench Type | Spud Handle |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 16 in |
| Wrench Opening | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3239 |

## Description

Klein® Adjustable Construction Wrench, Spud Handle Wrench Type, 1-1/2 in Wrench Opening, 16 in OAL, Continuous Tapered, Alloy Steel, Black Oxide.

Features

- Versatile pouches and holders are removable and interchangeable with Power

- Line™ padded tool belt

- Forged from select alloy steel with continuous taper handle for aligning bolt and/or rivet holes

- Eliminates the need for carrying several fixed size wrenches

- Heat treated for long life

- Knurl turns smoothly for easy operation

- Precision machined jaws are individually chosen and assembled by hand for smooth operation

- Industrial black finish for corrosion resistance
