# Klein® 3220 Erection Open End Wrench, 13/16 in Wrench, 60° Offset, 14-3/4 in L, Forged Alloy Steel, Industrial Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37880
**MPN:** 3220
**Price:** $38.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-3220

## Features

- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads
- Extra Heavy-duty head design allows for maximum strength and durability
- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding
- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches
- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification
- American bridge design
- U.S. regular nut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680151 |
| Type | US Regular Nut |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Head Width | 2.25 in |
| Width (in) | 2 |
| Handle Type | Tapered |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 14.75 |
| Wrench Size | 1/2 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Wrench Opening | 13/16 in |
| Handle Diameter | 7/8 to 3/16 in |
| Nominal Opening | 13/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 3220 |

## Description

Klein® Open End Wrench, Erection, Imperial, 13/16 in Wrench Opening, 14-3/4 in OAL, 60° Offset, 2-1/4 in Open End Width, Tapered, 7/8 to 3/16 in dia Handle, Forged Alloy Steel, Industrial Black.

Features

- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads

- Extra Heavy-duty head design allows for maximum strength and durability

- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding

- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches

- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification

- American bridge design

- U.S. regular nut
