# Klein® 3213TT US Heavy Erection Wrench with Tether Hole, 1-7/16 in Wrench, Extra Heavy Duty Head, 17-3/8 in L, Alloy Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 3213TT
**MPN:** 3213TT
**Price:** $59.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-3213tt

## Features

- Cross hole with no sharp edges for tethering
- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads
- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification
- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding
- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches
- American Bridge design
- Tether not included
- 7/8in bolt size
- U.S. heavy nut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680694 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Alloy Steel |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Head Style | Extra Heavy Duty |
| Head Width | 3 in |
| Width (in) | 1.88 |
| Handle Type | Tapered |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 17 |
| Wrench Size | 7/8 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Wrench Opening | 1-7/16 in |
| Nominal Opening | 1-7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3213TT |

## Description

Klein® Erection Wrench, US Heavy, 1-7/16 in Wrench Opening, 17-3/8 in OAL, 1-1/8 to 9/32 in Offset, 3 in Open End Width, Extra Heavy Duty Head, Tapered Handle, Alloy Steel.

Features

- Cross hole with no sharp edges for tethering

- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads

- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification

- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding

- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches

- American Bridge design

- Tether not included

- 7/8in bolt size

- U.S. heavy nut
