# Klein® 3212 Erection Open End Wrench, 1-1/4 in Wrench, 60° Offset, 16-5/8 in L, Forged Alloy Steel, Industrial Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37820
**MPN:** 3212
**Price:** $44.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-3212

## Features

- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads
- Extra Heavy-duty head design allows for maximum strength and durability
- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding
- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches
- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification
- American bridge design
- U.S. heavy nut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680083 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Head Width | 2.5 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Handle Type | Tapered |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 16.625 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Wrench Opening | 1-1/4 in |
| Handle Diameter | 1 to 1/4 in |
| Nominal Opening | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 3212 |

## Description

Klein® Open End Wrench, Erection, Imperial, 1-1/4 in Wrench Opening, 16-5/8 in OAL, 60° Offset, 2-1/2 in Open End Width, Tapered, 1 to 1/4 in dia Handle, Forged Alloy Steel, Industrial Black.

Features

- Forged from select alloy steel to withstand high leverage and heavy loads

- Extra Heavy-duty head design allows for maximum strength and durability

- Continuous taper of handle makes lining-up bolt holes easy and works on a range of bolt and/or hole sizes without binding

- Extra-large hub area works on larger diameter holes better than other wrenches

- Catalog number, bolt size and nominal opening size are stamped on every wrench for easy identification

- American bridge design

- U.S. heavy nut
