# Klein® 3146A Silver End Linesmen Wrench, 1-1/16 to 1-5/16 in, 5/8 to 7/8 in, 13 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37775
**MPN:** 3146A
**Price:** $90.31 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-3146a

## Features

- Forged from special bar steel and heat treated for long life
- Each end has two different size openings
- Hole is provided at larger end for turning-in standard pole steps
- Wrench is suited for use on the heavy three-bolt guy clamps on which clearance is limited
- For 3/4 in hardware

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644680021 |
| Type | 3/4 in Hardware |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.88 |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 13 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Wrench Opening | 1-1/16 to 1-5/16 in, 5/8 to 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3146A |

## Description

Klein® Linesmen Wrench, Silver End, 1-1/16 to 1-5/16 in, 5/8 to 7/8 in Wrench Opening, 13 in OAL, Steel, Dark Blue Painted.

Features

- Forged from special bar steel and heat treated for long life

- Each end has two different size openings

- Hole is provided at larger end for turning-in standard pole steps

- Wrench is suited for use on the heavy three-bolt guy clamps on which clearance is limited

- For 3/4 in hardware
