# Klein® 27500 Quick-Lock Tie Wire Reel, Aluminum, 6.29 in W x 4 in H

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 27500-11611
**MPN:** 27500
**Price:** $59.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-27500

## Features

- Tie wire reel has push button and sliding latch for quick and easy spool replacement
- Two-step lock securely keeps lid connected to reel
- Top handle for easy removal and quick alignment to base
- Aluminum construction is both durable and lightweight
- Black coat adds additional layer of corrosion resistance
- Large, rotating knob for sure grip when winding reel for right and left handed users
- 12-18 ga wire capacity
- Dispensing and managing tie wire
- Lock lid
- 33 ft wire

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644640391 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 4.0100 |
| Height (in) | 2.7840 |
| Length (in) | 6.2900 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.29 in |
| Overall Height | 4 in |
| Overall Length | 6.29 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 27500 |

## Description

Klein Tools quick-lock tie wire reel is engineered for unmatched speed and efficiency. With a cutting-edge push-button and sliding latch system, this reel enables lightning-fast spool replacement, surpassing traditional models. The two-step lock ensures a secure lid connection, while the top handle allows effortless removal and quick alignment to base. The large, rotating knob offers sure grip when winding reel for right and left-handed users. Constructed from durable aluminum and featuring a corrosion-resistant black coat, this reel is designed to last.

Features

- Tie wire reel has push button and sliding latch for quick and easy spool replacement

- Two-step lock securely keeps lid connected to reel

- Top handle for easy removal and quick alignment to base

- Aluminum construction is both durable and lightweight

- Black coat adds additional layer of corrosion resistance

- Large, rotating knob for sure grip when winding reel for right and left handed users

- 12-18 ga wire capacity

- Dispensing and managing tie wire

- Lock lid

- 33 ft wire
