# Klein® 213-9ST Square Nose Ironworker's Plier with Plain Handle, 1.594 in L x 1.25 in W x 0.625 in Thick Steel Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36060
**MPN:** 213-9ST
**Price:** $39.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-213-9st

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, us made tool steel
- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire
- Spring loaded action for self-opening
- Heavy duty knurled jaws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644703102 |
| Type | Ironworker's Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4.5 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.5 |
| Jaw Opening | 1.375 in |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.375 in |
| Overall Length | 9.29 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 213-9ST |

## Description

Klein® Ironworker's Plier, High Leverage Square Nose, 1-3/8 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 1-19/32 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-1/4 in OAL, 7-3/8 in Handle Length, Plastic Dipped Handle, Hook Bend/Plain Handle, Black. Klein® Specializes in The Making of The World's Finest Pliers. Pliers That Professionals Trust Completely. Klein® Pliers Feel Right and Work Right. They Are Job-Matched for Every Kind of Work You Do; Designed and Built to Exceptional Quality Standards in a Tradition That Dates Back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, us made tool steel

- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire

- Spring loaded action for self-opening

- Heavy duty knurled jaws
