# Klein® 2100-7 Heavy Duty Electrician's Scissor, 1-7/8 in L of Cut, 5-1/4 in OAL, Blunt Tip, Serrated Edge Steel Blade, Right Hand

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37760
**MPN:** 2100-7
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2100-7

## Features

- Upper blade has notches for stripping 19 and 23 AWG wire
- Strong, tempered steel
- Nickel plated finish resists corrosion
- Scraper and file on outside of both blades
- Serrated teeth allow for non-slip cutting action
- Telecom, electrical, heavy-duty cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644764028 |
| Type | Nickel Plated |
| Color | Silver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Width (in) | 3.88 |
| Handle Type | Ring/Straight |
| Height (in) | 0.63 |
| Length (in) | 9.13 |
| Blade Length | 2-1/4 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Length of Cut | 1-7/8 in |
| Cutting Length | 1.875 in |
| Overall Length | 5.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2100-7 |

## Description

Klein® Electrician's Scissor, Heavy Duty, Cutting Capacity: 23 to 19 AWG, 1-7/8 in Length of Cut, Non-Slip Cut Type, 2-1/4 in L Blade, Tempered Steel Blade, Blunt, 5-1/4 in OAL, Ring/Straight, Steel Handle, Serrated Edge, Right Hand, Polished Chrome/Nickel Plated, Silver.

Features

- Upper blade has notches for stripping 19 and 23 AWG wire

- Strong, tempered steel

- Nickel plated finish resists corrosion

- Scraper and file on outside of both blades

- Serrated teeth allow for non-slip cutting action

- Telecom, electrical, heavy-duty cutting
