# Klein® 2100-5 Electrician's Scissor, 1-7/8 in L of Cut, 5-1/4 in OAL, Steel Blade

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37758
**MPN:** 2100-5
**Price:** $18.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2100-5

## Features

- Strong, tough tempered steel
- Scraper and file on outside of both blades
- Screw hinge permits adjustment
- Telecom, electrical, heavy-duty cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644764004 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 0.63 |
| Length (in) | 9.25 |
| Blade Length | 1.875 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Length of Cut | 1-7/8 in |
| Cutting Length | 1.875 in |
| Overall Length | 5.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2100-5 |

## Description

Klein® Electrician's Scissor, 1-7/8 in Length of Cut, Serrated Blade, Steel Blade, 5-1/4 in OAL, Nickel Plated.

Features

- Strong, tough tempered steel

- Scraper and file on outside of both blades

- Screw hinge permits adjustment

- Telecom, electrical, heavy-duty cutting
