# Klein® 2038RINS Pliers, Long Nose Side-Cutters, Insulated, 8 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 2038RINS-11611
**MPN:** 2038RINS
**Price:** $35.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2038rins

## Features

- Individually tested to meet or exceed ASTM F1505-16 and IEC 60900 standards for insulated tools, and clearly marked with the official 1,000V rating symbol
- Side-cutting knives at hinge
- Induction hardened cutting knives for long life
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your toolbelt
- Forged in the USA with custom, us-made tool steel for maximum durability
- Extended handles provide added reach and leverage
- Hot-riveted joint for smooth action and no handle wobble
- Insulated
- Jaw thickness: 0.5 in
- Point diameter: 0.125 in
- Long nose side cutting pliers
- Jaw capacity: 2.36 in
- Jaw width: 1.02 in
- For work near energized sources
- Orange and light gray handle color
- Handle length: 4.5 in
- Jaw length: 2.32

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710599 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Forged Tool Steel |
| Warnings | Whenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around them, Klein insulated tools are designed only to reduce the chance of injury where the tool may make contact with an energized sourceOnly use tools that are marked with the official international 1,000V rating symbol shown below, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceAlways inspect your tools before useAlways wear approved eye protectionDo not touch uninsulated portion of the tool or any conductive object when either might contact an energized source |
| Width (in) | 3.5 |
| Height (in) | 2.18 |
| Length (in) | 8.63 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.18 in |
| Overall Height | 1.04 in |
| Overall Length | 8.63 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2038RINS |

## Description

Klein Tools electrician's insulated long nose side-cutting pliers are 1,000V rated for safety on the job. The multi-color, sleek design with small thumb guards make for easy handling and storage. The durable, molded insulation meets or exceeds IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools.

Features

- Individually tested to meet or exceed ASTM F1505-16 and IEC 60900 standards for insulated tools, and clearly marked with the official 1,000V rating symbol

- Side-cutting knives at hinge

- Induction hardened cutting knives for long life

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your toolbelt

- Forged in the USA with custom, us-made tool steel for maximum durability

- Extended handles provide added reach and leverage

- Hot-riveted joint for smooth action and no handle wobble

- Insulated

- Jaw thickness: 0.5 in

- Point diameter: 0.125 in

- Long nose side cutting pliers

- Jaw capacity: 2.36 in

- Jaw width: 1.02 in

- For work near energized sources

- Orange and light gray handle color

- Handle length: 4.5 in

- Jaw length: 2.32
