# Klein® 2038EINS Heavy Duty Long Nose Cutting Plier, 2.313 in L x 1 in W x 1/2 in Thick Steel Jaw, High Leverage/Side Cut, 8.77 in OAL, ASTM Specified

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 2038EINS-11611
**MPN:** 2038EINS
**Price:** $59.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2038eins

## Features

- 1,000V rated for safety
- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised
- Side cutting knives at hinge
- Induction hardened cutting knives for long life
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Extended handles provide added reach and leverage
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Flame retardant and impact resistant handle
- New England nose type
- For work near energized sources
- Jaw thickness: 0.5 in
- Jaw length: 2.32 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710476 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Warnings | Whenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around them. Klein insulated tools are designed only to reduce the chance of injury where the tool may make contact with an energized sourceOnly use tools that are marked with the official international 1000-volt rating symbol shown below, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceAlways inspect your tools before useAlways wear approved eye protectionDo NOT touch uninsulated portion of the tool or any conductive object when either might contact an energized sourceKeep tool clean, dry and free of any surface contaminantsDestroy tool if the insulation is damaged in any way |
| Jaw Width | 1.02 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 3.9 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 8.77 |
| Knife Length | 0.693 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900ASTM F1506 |
| Manufacturer Part Number | 2038EINS |

## Description

Klein Tools Electrician's Insulated Long Nose Side-Cutting pliers are 1000V rated and VDE certified for safety on the job. The multi-color sleek design with small thumb guards make for easy handling and storage. The three-part insulation with white underlayer provides a warning sign that insulation may be compromised. The durable molded insulation meets or exceeds IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools.

Features

- 1,000V rated for safety

- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised

- Side cutting knives at hinge

- Induction hardened cutting knives for long life

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Extended handles provide added reach and leverage

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Flame retardant and impact resistant handle

- New England nose type

- For work near energized sources

- Jaw thickness: 0.5 in

- Jaw length: 2.32 in
