# Klein® 2037EINS Long Nose Plier, Side Cutting Standard, Knurled Jaw, 1-19/32 in Jaw Length, 11/16 in Jaw Width, Steel Jaw, 7-3/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 2037EINS-11611
**MPN:** 2037EINS
**Price:** $52.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2037eins

## Features

- Flame-retardant and impact-resistant handle
- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised
- Induction hardened cutting knives for long life
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Extended handles provide added reach and leverage
- Side cutting knives at hinge
- 1,000 VAC rated for safety
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Three layer handle finish
- For work near energized sources
- Jaw thickness: 0.375 in
- Jaw length: 2.438 in
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710490 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Triple Insulated |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 11.25 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4 in |
| Overall Length | 7.43 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1506 |
| Manufacturer Part Number | 2037EINS |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Side Cutting Standard, Knurled Jaw, 1-19/32 in Jaw Length, 11/16 in Jaw Width, Steel Jaw, 7-3/8 in OAL, Insulated/Slim Handle, 4 in Handle Length, Plastic Handle, Gray/Orange.Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Flame-retardant and impact-resistant handle

- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised

- Induction hardened cutting knives for long life

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Extended handles provide added reach and leverage

- Side cutting knives at hinge

- 1,000 VAC rated for safety

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Three layer handle finish

- For work near energized sources

- Jaw thickness: 0.375 in

- Jaw length: 2.438 in

- Orange/gray handle
