# Klein® 2005N Dual Wire Crimper, 22 to 10 AWG, 18 to 10 AWG Cable/Wire

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 2005N-11611
**MPN:** 2005N
**Price:** $39.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2005n

## Features

- Crimps 22 to 10 AWG insulated and non-insulated terminals and connectors
- Specially hardened wire cutter in the nose
- Shear cutter below the rivet cuts copper wire
- Forged steel for added durability
- Textured grips for enhanced dexterity and integrated hang holes
- Stranded wire
- Combines common wire stripping sizes with a crimper and two cutters
- Wire crimping, stripping and cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644340338 |
| Type | Dual Wire Cutter Crimper Stripper |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | (2) Cutters and (1) Dedicated Crimper with a Wire Stripper |
| Material | Forged Steel |
| Warranty | Limited |
| Jaw Width | 1.29 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 1.29 |
| Handle Type | Molded Grip |
| Height (in) | 0.17 |
| Length (in) | 9 |
| Knife Length | 0.52 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.31 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2005N |

## Description

Klein® Dual Wire Crimper, 22 to 10 AWG, 18 to 10 AWG, 9 in OAL, 1.35 in L x 1.29 in W x 0.17 in Thick Jaw, Steel Jaw, Molded/Textured Grip, 6.31 in L Handle, Steel/TPE Handle, Forged Steel Body, Applicable Materials: Copper, No Insulated Handle, 2.12 in W x 0.77 in H. The forged crimper with wire stripper/cutter combines the most commonly used wire stripping sizes with a dedicated crimper and two cutters. Strips 10 to 18 AWG stranded wire and crimps 10 to 22 AWG insulated and non-insulated terminals and connectors. The forged design delivers a professional level tool you expect from Klein. Features a specially hardened wire cutter in the nose and a shear cutter below for copper and aluminum wire.

Features

- Crimps 22 to 10 AWG insulated and non-insulated terminals and connectors

- Specially hardened wire cutter in the nose

- Shear cutter below the rivet cuts copper wire

- Forged steel for added durability

- Textured grips for enhanced dexterity and integrated hang holes

- Stranded wire

- Combines common wire stripping sizes with a crimper and two cutters

- Wire crimping, stripping and cutting
