# Klein® 20009NEEINS 2000 Series™ Heavy Duty New England Nose Cutting Plier, 1.594 in L x 1.313 in W x 5/8 in Thick Serrated Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 20009NEEINS-11611
**MPN:** 20009NEEINS
**Price:** $76.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-20009neeins

## Features

- 1,000V rated for safety on the job
- Streamlined design with sure gripping, cross hatched knurled jaws
- Unique three-part insulation with white under layer provides warning sign that insulation may be compromised
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644701948 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | 2000™ |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 1.313 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Triple Insulated |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 13 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 9.53 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 20009NEEINS |

## Description

Klein® 2000 Series™ Cutting Plier, Heavy Duty New England Nose, Partially Serrated Jaw, 1.594 in L x 1.313 in W x 5/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, High Leverage/Side Cut Type, 9.53 in OAL, Slim, High Dielectric Plastic Handle, Specifications Met: ASTM Specified, Gray/Orange, Applicable Materials: ACSR, Side Cutter.

Features

- 1,000V rated for safety on the job

- Streamlined design with sure gripping, cross hatched knurled jaws

- Unique three-part insulation with white under layer provides warning sign that insulation may be compromised

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Orange/gray handle
