# Klein® 200048EINS Diagonal Cutting Plier, High Leverage Insulated Standard, 3/4 in Nominal, Angled Steel Jaw, 8-1/4 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 200048EINS-11611
**MPN:** 200048EINS
**Price:** $66.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-200048eins

## Features

- 1,000V rated for safety on the job
- Unique three-part insulation with white underlayer provides a warning sign that insulation may be compromised
- Induction hardened cutting knives for long life
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Durable molded insulation meets or exceeds ASTM and IEC standards for insulated tools
- Standard construction, fixed head
- Hot riveted joint, standard knife length
- Flame-retardant and impact-resistant handle
- Standard cutting knives
- Combination polished black-oxide finish
- Induction hardened steel jaw, high dielectric plastic handle
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Jaw length: 0.813 in
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720086 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Warranty | 1 year |
| Jaw Width | 1.188 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Triple Insulated |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 12 |
| Cutting Type | Standard |
| Knife Length | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.75 in |
| Overall Length | 8.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 200048EINS |

## Description

Klein® Diagonal Cutting Plier, High Leverage Insulated Standard, 3/4 in Nominal, Angled Jaw, 13/16 in L x 1-3/16 in W x 7/16 in Thick Jaw, Steel Jaw, 8-1/4 in OAL, Diagonal Cut, 6-3/4 in Handle Length, Plastic Handle, Slim Handle, Black Oxide, Gray/Orange. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers. Pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- 1,000V rated for safety on the job

- Unique three-part insulation with white underlayer provides a warning sign that insulation may be compromised

- Induction hardened cutting knives for long life

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Durable molded insulation meets or exceeds ASTM and IEC standards for insulated tools

- Standard construction, fixed head

- Hot riveted joint, standard knife length

- Flame-retardant and impact-resistant handle

- Standard cutting knives

- Combination polished black-oxide finish

- Induction hardened steel jaw, high dielectric plastic handle

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Jaw length: 0.813 in

- Orange/gray handle
