# Klein® 200028EINS Standard Tapered Nose Cutting Plier, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Steel, 8-1/4 in OAL, Diagonal/High Leverage Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41255
**MPN:** 200028EINS
**Price:** $61.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-2000-28-eins

## Features

- 1,000V rated for safety
- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Flame-retardant and impact-resistant handle
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720079 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 1-3/16 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Slim/Triple Insulated/Platic Dipped |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 12 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.75 in |
| Overall Length | 8.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 200028EINS |

## Description

Klein® Diagonal Cutting Plier, Standard Tapered Nose, 13/16 in L x 1-3/16 in W x 7/16 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/High Leverage Cut Style, 8-1/4 in OAL, Slim Handle, 6-3/4 in Handle Length, High Dielectric Plastic Handle, Yes Insulated, Gray/Orange, Applicable Materials: ACSR, Screws, Nails and Most Hardened WiresKlein® Insulated Tools Combine Excellent Functionality Along with Reduction of Risk of Injury Where A Tool Might Make Contact with an Energized Source with Voltage Up to 1000 VAC.

Features

- 1,000V rated for safety

- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Flame-retardant and impact-resistant handle

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Orange/gray handle
