# Klein® 1802-30SSR Block and Tackle 259 Anchor Hook Spliced

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 1802-30SSR-11611
**MPN:** 1802-30SSR
**Price:** $179.82 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-1802-30ssr

## Features

- Light, galvanized-steel shell blocks are fitted with snubbing hooks to hold the load
- Sheaves are strong yet lightweight aluminum alloy with all-bronze bushings
- Swivel hooks fit under insulator and engage pin on cross arm
- 3/8 in dia rope, 25 ft rope length
- Maximum safe load is 750 lb
- These are not occupational protective hooks
- Not for human support
- Rope material: nylon
- Rope diameter: 3/8 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644480256 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 4.95 |
| Length (in) | 12.15 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 4.5 in |
| Overall Height | 4.95 in |
| Overall Length | 12.15 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1802-30SSR |

## Description

All Klein® block and tackle use high-quality, 3/8 in dia rope. Light, galvanized-steel shell blocks are fitted with snubbing hooks to hold the load. This package features two blocks with a swival Klein® hook with a maximum safe load of 750 lb.Includes:268 block259 swivel hook3/8 in dia, 25 ft rope

Features

- Light, galvanized-steel shell blocks are fitted with snubbing hooks to hold the load

- Sheaves are strong yet lightweight aluminum alloy with all-bronze bushings

- Swivel hooks fit under insulator and engage pin on cross arm

- 3/8 in dia rope, 25 ft rope length

- Maximum safe load is 750 lb

- These are not occupational protective hooks

- Not for human support

- Rope material: nylon

- Rope diameter: 3/8 in
