# Klein® 1570-3 Cable Skinning Hook Blade with Notch, Tempered Steel Blade, 1 Blades Included, 8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 1570-3-11611
**MPN:** 1570-3
**Price:** $25.85 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-1570-3

## Features

- No contact between stainless steel ring and hardened steel blade
- Three-inch steel blade withstands frequent scoring and slitting of cable jacket
- Blade and ring are securely molded in handle
- Notch on blade back for scraping or removing wire insulation
- Comfortable textured handle with finger grooves and guard
- Leather sheath available
- Black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644441202 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Thickness | 9/16 in |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Textured/Comfort Grip |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 13.25 |
| Blade Length | 3 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5 in |
| Overall Length | 8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1570-3 |

## Description

Klein® Hook Blade, Cable Skinning, 3 in Blade Length, Tempered Steel Blade, 1 Number of Blades Included, 9/16 in Thickness, Comfort Grip/Textured, 5 in L Handle, Plastic Handle, 8 in OAL, 1-7/8 in OAW.

Features

- No contact between stainless steel ring and hardened steel blade

- Three-inch steel blade withstands frequent scoring and slitting of cable jacket

- Blade and ring are securely molded in handle

- Notch on blade back for scraping or removing wire insulation

- Comfortable textured handle with finger grooves and guard

- Leather sheath available

- Black handle
