# Klein® 12098EINS Insulated Combination Plier, 1-25/32 in L x 1-1/32 in W x 0.53 in Thick Steel Jaw, High Leverage/Side Cut, 8.71 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 12098EINS-11611
**MPN:** 12098EINS
**Price:** $76.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-12098eins

## Features

- 1,000V rated for safety on the job
- Unique three-part insulation with white under layer provides warning sign that insulation may be compromised
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Crimping die behind hinge for superior leverage crimping non-insulated connectors, lugs and terminals
- Toothed pipe grip for greater power
- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts
- Universal nose type
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications<
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644701917 |
| Type | High Leverage Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 1.031 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Triple Insulated |
| Height (in) | 1.375 |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.75 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 8.71 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 12098EINS |

## Description

Klein® Combination Plier, Insulated, 1-25/32 in L x 1-1/32 in W x 0.53 in Thick Jaw, Steel Jaw, 8.71 in OAL, High Leverage/Side Cut Type, Plastic Dipped Steel Handle, Slim, Gray/Orange, Applicable Materials: ACSR

Features

- 1,000V rated for safety on the job

- Unique three-part insulation with white under layer provides warning sign that insulation may be compromised

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Crimping die behind hinge for superior leverage crimping non-insulated connectors, lugs and terminals

- Toothed pipe grip for greater power

- Integral guards help prevent hand contact with conductive parts

- Universal nose type

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications<

- Orange/gray handle
