# Klein® 1104 All Purpose Compact Lightweight Shear and BX Cutter, 7/8 in L of Cut, 7-5/8 in OAL, Plastic Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37540
**MPN:** 1104
**Price:** $37.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-1104

## Features

- Wire stripping notch in nose for added convenience
- High leverage, shear type design for one hand operation
- Handle cavity is designed to restore BX cable to original shape after cutting
- Plastic dipped handles for comfort
- Cuts BX cable, sheet metal, steel strapping, and bundling wire

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644760143 |
| Color | Red |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 10.5 |
| Blade Length | 7/8 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Length of Cut | 7/8 in |
| Overall Length | 7.625 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1104 |

## Description

Klein® Shear and BX Cutter, All Purpose Compact Lightweight, 7/8 in Length of Cut, Shear Cut Type, 7/8 in L Blade, 7-5/8 in OAL, Plastic Handle, Applicable Materials: Bundling Wire, BX Cable, Sheet Metal and Steel Strapping, Red.

Features

- Wire stripping notch in nose for added convenience

- High leverage, shear type design for one hand operation

- Handle cavity is designed to restore BX cable to original shape after cutting

- Plastic dipped handles for comfort

- Cuts BX cable, sheet metal, steel strapping, and bundling wire
