# KETT KD-1495 KD Series Lightweight Electric Fiber Cement Shear, 5/8 in Cutting, 120 VAC

**Brand:** [KETT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KETT)
**SKU:** KD-1495-11579
**MPN:** KD-1495
**Price:** $360.88 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/kett-kd-1495

## Features

- Replaceable A-2 tool steel shear blades
- Clean, dust free cut
- Lightweight and easily maneuverable
- 95-20 steel shear head
- Cutting speed: 26 IPM
- Fiber-cement: 5/8 in
- Motor: 2,500 RPM

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Lightweight |
| Brands | KETT |
| Voltage | 120V AC |
| Width (in) | 3 |
| Cord Length | 8 ft |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 15 |
| Manufacturer | Kett Tool |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 5/8 in |
| Cutting Radius | 10 in Minimum |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | KD-1495 |

## Description

KETT Electric Fiber Cement Shear, Lightweight, Bare Tool, series: KD Series, Cutting Capacity: 5/8 in, 10 in Minimum Cutting Radius, 2500 RPM Motor, 120 VAC, 5 A, Pistol Grip Handle, 8 ft Cord, Variable Speed Teasing Control, 15 in L x 3 in W x 7 in H Dimensions.

Features

- Replaceable A-2 tool steel shear blades

- Clean, dust free cut

- Lightweight and easily maneuverable

- 95-20 steel shear head

- Cutting speed: 26 IPM

- Fiber-cement: 5/8 in

- Motor: 2,500 RPM
