# JET® 577103 Bench Grinder, 10 in dia x 1 in W Wheel, 1 in Arbor/Shank, 1725 RPM Speed, 1-1/2 hp

**Brand:** [JET](https://dev.maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** 577103-13455
**MPN:** 577103
**Price:** $813.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/jet-577103

## Features

- For added safety, the JBG-10B follows strict guidelines and electrical requirements to be CSA listed
- Totally enclosed pre-lubricated ball bearings
- Rubber mounts prevent movement
- Heavy duty guarded toggle switch
- Cast iron wheel guards and dust vents
- 1-piece quick adjusting spark guards
- Large eye shields with quick-adjustment
- Adjustable tool rests
- Fine and coarse vitrified grinding wheels included
- 8A amperage rating

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662755105524 |
| Speed | 3450 rpm |
| Brands | JET |
| Voltage | 115V AC |
| Width (in) | 16 |
| Height (in) | 15 |
| Length (in) | 25 |
| Wheel Width | 1 in |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 10 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 577103 |

## Description

JET® Bench Grinder, Bare Tool/Kit: Bare Tool, 10 in Wheel dia, 1 in Arbor/Shank, 1725 RPM Speed, 1 in Wheel Width, 1-1/2 hp, 115 VAC, ON/OFF Control, 24 in L x 16 in W x 15 in H.

Features

- For added safety, the JBG-10B follows strict guidelines and electrical requirements to be CSA listed

- Totally enclosed pre-lubricated ball bearings

- Rubber mounts prevent movement

- Heavy duty guarded toggle switch

- Cast iron wheel guards and dust vents

- 1-piece quick adjusting spark guards

- Large eye shields with quick-adjustment

- Adjustable tool rests

- Fine and coarse vitrified grinding wheels included

- 8A amperage rating
