# JET® 577102 Shop Bench Grinder, 8 in dia x 1 in W Wheel, 5/8 in, 3450 RPM, 1 hp

**Brand:** [JET](https://dev.maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** TEL80005
**MPN:** 577102
**Price:** $399 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/jet-577102

## Features

- For added safety, the JBG-8A follows strict guidelines and electrical requirements to be UL listed
- Totally enclosed pre-lubricated ball bearings
- Rubber mounts prevent movement
- Cast iron wheel guards and dust vents
- One-piece quick adjusting spark guards
- Large eye shields with quick adjustment
- Adjustable tool rests
- Fine and coarse vitrified grinding wheels included
- Heavy duty guarded toggle switch

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 031113024331 |
| Speed | 3450 rpm |
| Brands | JET |
| Voltage | 115V AC |
| Width (in) | 12 |
| Height (in) | 11 |
| Length (in) | 19 |
| Wheel Width | 1 in |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 577102 |

## Description

JET® Shop Bench Grinder, Bare Tool, 8 in Wheel dia, 5/8 in, 3450 RPM, 1 in Wheel Width, 1 hp, 115 VAC, 7/3.5 A, 14-11/16 in Wheels Center-Center, 19 in L x 12 in W x 11 in HFor Shops That May Be Short on Space, a Cast Iron Jet Bench Grinder Delivers Work Power and Pristine Finishes. Built to Withstand The High-Volume Demands of Even The Busiest Shops, This High Quality Machine Grinds, Sharpens and Smooth's with Equal Precision and Flawless Results.

Features

- For added safety, the JBG-8A follows strict guidelines and electrical requirements to be UL listed

- Totally enclosed pre-lubricated ball bearings

- Rubber mounts prevent movement

- Cast iron wheel guards and dust vents

- One-piece quick adjusting spark guards

- Large eye shields with quick adjustment

- Adjustable tool rests

- Fine and coarse vitrified grinding wheels included

- Heavy duty guarded toggle switch
