# JET® 414500 Step Pulley Vertical Band Saw, 1 hp, 16 A, 39/57/78/107/142/196/278/3300 sfpm Speed

**Brand:** [JET](https://dev.maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** TEL80019
**MPN:** 414500
**Price:** $2,639 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/jet-414500

## Features

- Solid one piece steel base for extra stability
- Conveniently located on/off switch
- Gear box design allows wood/metal model saws to be used for a wider variety of metal, wood, non ferrous metal and plastic cutting applications
- Adjustable table
- 44 in table height
- 14 in L x 14 in W table size

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 731325338744 |
| Type | Step Pulley Vertical |
| Speed | 39/57/78/107/142/196/278/3300 sfpm |
| Brands | JET |
| Voltage | 115/230V AC |
| Width (in) | 22.375 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 73.5 |
| Length (in) | 25.5 |
| Blade Length | 93-1/2 in |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | 414500 |

## Description

JET® Band Saw, Step Pulley Vertical, 93-1/2 in Blade Length, 3/4 in Blade Width, 0.025 in Blade Thickness, 1 hp, 115/230 VAC, 16 A, 39/57/78/107/142/196/278/3300 sfpm, 25-1/2 in L x 22-3/8 in W x 73-1/2 in H. The Line of Jet Wood/Metal Vertical Bandsaws Offers Machine and Fabrication Professionals All The Power and Precision in a Package That Meets Their Individual Specifications. Jet Has Engineered a Gear Box That Permits Cutting of a Great Variety of Materials, Then Backed it with The Industry Leading Two Year Warranty.

Features

- Solid one piece steel base for extra stability

- Conveniently located on/off switch

- Gear box design allows wood/metal model saws to be used for a wider variety of metal, wood, non ferrous metal and plastic cutting applications

- Adjustable table

- 44 in table height

- 14 in L x 14 in W table size
