# JET® 414217K Ferrous Manual Cold Saw, 13-3/4 in dia Blade, 1-1/4 in Arbor/Shank, 3-1/2 in Tubing Round

**Brand:** [JET](https://dev.maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** EQC23500
**MPN:** 414217K
**Price:** $9,640.18 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/jet-414217k

## Features

- Spring loaded whole hand trigger starts or stops the sawing process for easy smear cutting and increased user safety
- Quick tension and release mitering capabilities with stops at 45° right, 45° left and 90° (center), capable of slotting
- Two-piece cast iron blade guard system permits quick and easy blade changes without removing the guards
- Hardened and ground worm screw and wheel drive gear box operates in an oil bath for added durability
- Double self-centering vise with adjustable gibs secures the material for burr free cuts
- Heavy-duty cast iron frame base with easy access storage provides a stable cutting platform
- Thermal overload protection with magnetic starter for increased electrical safety
- Flood style coolant with flow control system extends blade life
- 30 in adjustable length material stop
- Phase 3

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 731325167535 |
| Type | Ferrous |
| Brands | JET |
| Voltage | 440V AC |
| Width (in) | 28 |
| Height (in) | 60 |
| Length (in) | 50 |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Blade Diameter | 13-3/4 in |
| Arbor/Shank Size | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 414217K |

## Description

JET® Manual Cold Saw, Ferrous, 13-3/4 in Blade dia, 1-1/4 in, 45° Capacity: 3-1/2 in Tubing Round, 3-19/64 x 3-19/64 in Tubing Square, 3-19/64 x 3 in Tubing Rectangle, 2-25/64 in Solid Round, 2-25/64 x 2-25/64 in Solid Square, 90° Capacity: 4-1/2 in Tubing Round, 3 x 3 in Solid Square, 5-1/2 x 3-57/64 in Tubing Rectangle, 4-19/64 x 4-19/64 in Tubing Square, 3 in Solid Round, 2 hp, 3, 440 VAC, 13 A, 44/88 rpm Maximum, 6 in Vise Opening, 50 in Length, 28 in Width, 60 in H.

Features

- Spring loaded whole hand trigger starts or stops the sawing process for easy smear cutting and increased user safety

- Quick tension and release mitering capabilities with stops at 45° right, 45° left and 90° (center), capable of slotting

- Two-piece cast iron blade guard system permits quick and easy blade changes without removing the guards

- Hardened and ground worm screw and wheel drive gear box operates in an oil bath for added durability

- Double self-centering vise with adjustable gibs secures the material for burr free cuts

- Heavy-duty cast iron frame base with easy access storage provides a stable cutting platform

- Thermal overload protection with magnetic starter for increased electrical safety

- Flood style coolant with flow control system extends blade life

- 30 in adjustable length material stop

- Phase 3
