# Irwin® IRHT82573 Vise-Grip® Locking Plier, 1-7/8 in Nominal, Quick-Release Locking, 1-1/4 in L x 1/2 in Thick Alloy Steel Curved Jaw, 10 in OAL

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** IRHT82573-11413
**MPN:** IRHT82573
**Price:** $21.90 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-irht82573

## Features

- 20% reduced hand span improves user control and helps reduce hand strain
- Self-energized lower jaws help deliver 3X Gripping Power, with no slipping or stripping
- Redesigned tactile grip zone helps improve user control and is suited for high temperature applications
- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draws materials together, providing a more controlled release
- Made with a one handed triggerless release that is 2X easier to open
- Curved jaws allow for equal four-points of pressure, making it ideal for heavy torque on any style on nut or bolt head
- Built with heat treated alloyed steel for maximum durability
- Cutter not included
- Automotive application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911596916 |
| Color | Silver |
| Brands | IRWIN |
| Series | 10CR® |
| Jaw Type | Curved |
| Jaw Width | 1-7/8 in |
| Width (in) | 3.3 |
| Handle Type | Anti-Slip/Cushion Grip |
| Height (in) | 1 |
| Jaw Opening | 1-5/16 in |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Irwin Tools |
| Handle Length | 7.3 in |
| Nominal Capacity | 1-7/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | IRHT82573 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® Locking Plier, Series: 10CR®, 1-7/8 in Nominal, Curved Jaw, 1-1/4 in L x 1/2 in Thick Jaw, Alloy Steel Jaw, Quick-Release Locking, 10 in OAL, Ergonomic Handle

Features

- 20% reduced hand span improves user control and helps reduce hand strain

- Self-energized lower jaws help deliver 3X Gripping Power, with no slipping or stripping

- Redesigned tactile grip zone helps improve user control and is suited for high temperature applications

- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draws materials together, providing a more controlled release

- Made with a one handed triggerless release that is 2X easier to open

- Curved jaws allow for equal four-points of pressure, making it ideal for heavy torque on any style on nut or bolt head

- Built with heat treated alloyed steel for maximum durability

- Cutter not included

- Automotive application
