# Irwin® Vise-Grip® The Original™ 902L3 5WR® 1-Handed Lever Locking Plier, 1-1/8 in Nominal, Screw Locking

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10045
**MPN:** 902L3
**Price:** $19.06 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-902l3

## Features

- Curved jaw with built-in wire cutter great for a variety of applications and material shapes
- Classic trigger release provides maximum locking force
- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release
- Cutter included
- For tightening, clamping, twisting and turning applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548009049 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Series | 5WR® |
| Jaw Type | Curved |
| Warranty | Lifetime |
| Jaw Width | 3/8 in |
| Width (in) | 2.3 |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 4 in |
| Nominal Capacity | 1-1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 902L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® The Original™ Locking Plier, 1-Handed Lever, series: 5WR®, 1-1/8 in Nominal Capacity, Curved Jaw, 7/8 in L x 3/8 in W x 1/4 in Thick Jaw, Alloy Steel Jaw, Screw Locking, 5 in Overall Length, Yes Cutter Included, Plain Grip/Trigger Release, 4 in Handle Length, Steel Handle, Nickel Plated.

Features

- Curved jaw with built-in wire cutter great for a variety of applications and material shapes

- Classic trigger release provides maximum locking force

- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release

- Cutter included

- For tightening, clamping, twisting and turning applications
