# Irwin® Speedbor® Lock-n-Load® 4935704 Magnetic Extension Bit Holder, 1/4 in Drive, Carbon Steel, 1/4 in Hex

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** TCU60724
**MPN:** 4935704
**Price:** $9.86 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-4935704

## Features

- Carbon steel construction sleeve and body for durability and life
- Lock-n-Load® system for one-handed quick release
- Patented jaw design holds bits securely on six-flatted shanks, as well as ball detent bits
- 1/4 in quick-change range now holds insert bits, magnetic for holding

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721901064 |
| Type | Magnetic |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Polished Chrome |
| Diameter | 1/4 in |
| Hex Size | 1/4 in |
| Material | Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 1.7 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 4935704 |

## Description

Irwin® Speedbor® Lock-n-Load® Extension Bit Holder, Magnetic, 1/4 in Drive, Hex Drive, 1/4 in Shank, Hex Shank, 1/4 in Hex, 6 in Overall Length, 1/4 in dia, Quick-Change Locking, Carbon Steel, Polished Chrome.

Features

- Carbon steel construction sleeve and body for durability and life

- Lock-n-Load® system for one-handed quick release

- Patented jaw design holds bits securely on six-flatted shanks, as well as ball detent bits

- 1/4 in quick-change range now holds insert bits, magnetic for holding
