# Irwin® 4935578 Vise-Grip® Original™ Locking Plier, 1-1/2 in Nominal, Classic Trigger Locking, Alloy Steel Curved Jaw, 7 in OAL

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10060
**MPN:** 4935578
**Price:** $19.58 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-4935578

## Features

- Self-energizing lower jaw provides 3X more gripping power than traditional locking pliers, with no slipping or stripping
- Provides maximum torque without requiring heavy input pressure - jaw mechanism naturally grips tighter as more torque is applied to the tool
- Classic trigger release provides maximum locking force
- Curved jaw puts tremendous pressure on four points of any style nut or bolt head, making it perfect for any application that requires maximum torque
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release
- Cutter not included
- Turning, twisting and holding
- Jaw thickness: 1-7/8 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548990712 |
| Brands | IRWIN |
| Series | 7CR® |
| Jaw Type | Curved |
| Warranty | Lifetime |
| Jaw Width | 3/4 in |
| Handle Type | Trigger Release/Anti-Slip Grip |
| Length (in) | 7 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 5 in |
| Nominal Capacity | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 4935578 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® Original™ Locking Plier, series: 7CR®, 1-1/2 in Nominal, Curved Jaw, Alloy Steel Jaw, Classic Trigger Locking, 7 in OAL.

Features

- Self-energizing lower jaw provides 3X more gripping power than traditional locking pliers, with no slipping or stripping

- Provides maximum torque without requiring heavy input pressure - jaw mechanism naturally grips tighter as more torque is applied to the tool

- Classic trigger release provides maximum locking force

- Curved jaw puts tremendous pressure on four points of any style nut or bolt head, making it perfect for any application that requires maximum torque

- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release

- Cutter not included

- Turning, twisting and holding

- Jaw thickness: 1-7/8 in
