# Irwin® Hanson® Performance Threading System™ 4935032 Hex Self-Aligning Die, 1/2-13 UNC Thread, 1/2 in Thick, 1.137 in OD Die, High Carbon Steel

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 4935032-11413
**MPN:** 4935032
**Price:** $6.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-4935032

## Features

- Chip breaking technology (CBT) cuts chips easier
- High carbon steel is a soft, durable metal, commonly used in general purpose applications on abrasive materials and non-ferrous materials
- Hydro carbon steel for hand tapping applications
- Die size is etched on each tool for easy identification
- Recommended for use with hexagonal die stock handles
- Threads straight every turn
- More steel at critical points for extra strength
- For general purpose machines and appliances
- For hand threading application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721106834 |
| Type | Self-Aligning |
| Brands | IRWIN |
| Hex Size | 1 in |
| Material | HCS |
| Thickness | 1/2 in |
| Width (in) | 1 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 1 |
| Thread Size | 1/2 in - 13 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 4935032 |

## Description

Irwin® Hanson® Performance Threading System™ Hex Self-Aligning Die, Imperial, 1/2-13 Thread, UNC Thread, 1/2 in Thickness, 1.137 in OD Die, 1 in Hex, Right Hand Thread, High Carbon Steel

Features

- Chip breaking technology (CBT) cuts chips easier

- High carbon steel is a soft, durable metal, commonly used in general purpose applications on abrasive materials and non-ferrous materials

- Hydro carbon steel for hand tapping applications

- Die size is etched on each tool for easy identification

- Recommended for use with hexagonal die stock handles

- Threads straight every turn

- More steel at critical points for extra strength

- For general purpose machines and appliances

- For hand threading application
