# Irwin® Vise-Grip® The Original™ 302L3 7R® 1-Handed Lever Locking Plier, 1-5/16 in, 1-3/16 in L x 3/8 x in W x 5/16 in Thick Jaw

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10010
**MPN:** 302L3
**Price:** $19.58 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-302l3

## Features

- Straight jaws provide maximum contact on flat, square, or hex work
- Turn screw to adjust pressure and fit work. Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Cutter not included
- For tightening, clamping, twisting and turning applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548003047 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Jaw Type | Straight |
| Jaw Width | 3/8 in |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Length (in) | 7 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 6 in |
| Nominal Capacity | 1-5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 302L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® The Original™ Locking Plier, 1-Handed Lever, series: 7R®, 1-5/16 in Nominal Capacity, Straight Jaw, 1-3/16 in L x 3/8 x in W x 5/16 in Thick Jaw, Alloy Steel Jaw, Screw Locking, Serrated Jaw Surface, 7 in Overall Length, No Cutter Included, No Non-Sparking, Plain Grip/Trigger Release Handle, 6 in Handle Length, Alloy Steel Handle, Nickel Plated.

Features

- Straight jaws provide maximum contact on flat, square, or hex work

- Turn screw to adjust pressure and fit work. Stays adjusted for repetitive use

- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Classic trigger release designed to provide maximum locking force

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Cutter not included

- For tightening, clamping, twisting and turning applications
