# Irwin® Classic® 25130 Corded Portable Circular Saw Blade, 7-1/4 in dia x 0.055 in Thick, 5/8 in Arbor, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 25130-11413
**MPN:** 25130
**Price:** $7.70 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-25130

## Features

- The best value for an economy blade
- Corrosion resistant coating helps prevent rusting
- Precision ground teeth for smooth, accurate cuts
- Slots for straighter cuts
- Carded packaging
- Framing and ripping application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721666673 |
| Type | Corded Portable |
| Brands | IRWIN |
| Diameter | 7-1/4 in |
| Thickness | 5.5E-2 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 7.8 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 8 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 25130 |

## Description

Irwin® Classic® Circular Saw Blade, Corded Portable, 7-1/4 in dia, 0.055 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 18° Tooth Angle, 8300 RPM Maximum, 2-1/2 in Cutting Depth, 0.087 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood.

Features

- The best value for an economy blade

- Corrosion resistant coating helps prevent rusting

- Precision ground teeth for smooth, accurate cuts

- Slots for straighter cuts

- Carded packaging

- Framing and ripping application
