# Irwin® 2087100 General Purpose Utility Blade, Bi-Metal/Carbon Steel, Hook Blade, Sharp Point, 1-7/8 in L x 3/4 in W Blade, 0.025 in Thick

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 2087100-11413
**MPN:** 2087100
**Price:** $3.68 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-2087100

## Features

- Works with all Irwin® utility knives
- Hooked point protects surface underneath cut
- General purpose application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548040455 |
| Type | General Purpose |
| Brands | IRWIN |
| Material | Bi-Metal/Carbon Steel |
| Thickness | 0.025 in |
| Blade Width | 3/4 in |
| Blade Length | 1-7/8 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Points | 2 |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 2087100 |

## Description

Irwin® Utility Blade, General Purpose, 0.025 in Thickness, Hook Blade Style, 2 Points, Sharp Point Blade Design, 1-7/8 in Blade Length, Bi-Metal/Carbon Steel, 3/4 in Blade Width

Features

- Works with all Irwin® utility knives

- Hooked point protects surface underneath cut

- General purpose application
