# Irwin® 2084400 General Purpose Utility Knife Blade with Dispenser, Bi-Metal, Sharp Point/Straight Edge, 2-3/8 in L x 3/4 in W Blade

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA27007
**MPN:** 2084400
**Price:** $33.51 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-2084400

## Features

- Welded bi-metal for sharp edge and flexible body
- Stay sharper 3x longer than traditional carbon blades
- General purpose application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548018270 |
| Type | General Purpose |
| Brands | IRWIN |
| Includes | 100 Blades, Blade Dispenser |
| Material | Bi-Metal |
| Thickness | 0.025 in |
| Width (in) | 3.7 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 7.4 |
| Length (in) | 1.2 |
| Blade Length | 2-3/8 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Points | 2 |
| Package Quantity | 4/Each |
| Manufacturer Part Number | 2084400 |

## Description

Irwin® Utility Knife Blade, General Purpose, 0.025 in Thickness, 2 Points, Sharp Point/Straight Edge Blade Design, 2-3/8 in Blade Length, Bi-Metal, 3/4 in Blade Width, Compatible with: Most Standard Utility Knives.

Features

- Welded bi-metal for sharp edge and flexible body

- Stay sharper 3x longer than traditional carbon blades

- General purpose application
