# Irwin® 2083200 Traditional Utility Knife Blade with Dispenser, Carbon Steel, Sharp Point, 2-3/8 in L x 3/4 in W Blade

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 2083200-11413
**MPN:** 2083200
**Price:** $17.06 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-2083200

## Features

- Works with all Irwin® utility knives
- For general cutting, shaping or scoring woodworking tasks or drywall work

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548018294 |
| Shape | Trapezoid |
| Brands | IRWIN |
| Series | Traditional |
| Material | Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Thickness | 0.025 in |
| Width (in) | 5.25 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 1.15 |
| Length (in) | 9.75 |
| Blade Length | 2-3/8 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Points | 2 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 2083200 |

## Description

Irwin® Utility Knife Blade, series: Traditional, 0.025 in Thickness, Trapezoid Shape, 2 Points, Sharp Point Blade Design, 2-3/8 in Blade Length, Carbon Steel, 3/4 in Blade Width, Compatible with: Most Standard Utility Knives.

Features

- Works with all Irwin® utility knives

- For general cutting, shaping or scoring woodworking tasks or drywall work
