# Irwin® Classic® 15150 Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia x 0.055 in Thick, 5/8 in Arbor, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** TCU60400
**MPN:** 15150
**Price:** $17.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-15150

## Features

- The best value for an economy blade
- Corrosion resistant coating helps prevent rusting
- Precision ground teeth for smooth, accurate cuts
- Slots for straighter cuts
- Carded packaging
- Framing and ripping application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721151506 |
| Brands | IRWIN |
| Diameter | 8-1/4 in |
| Thickness | 0.055 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 8.25 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 3 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 15150 |

## Description

Irwin® Classic® Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia, 0.055 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 16° Tooth Angle, 7300 rpm Maximum, 3 in Cutting Depth, 0.087 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood.

Features

- The best value for an economy blade

- Corrosion resistant coating helps prevent rusting

- Precision ground teeth for smooth, accurate cuts

- Slots for straighter cuts

- Carded packaging

- Framing and ripping application
