# Irwin® 1502L3 Vise-Grip® Original™ Locking Plier, 2-3/4 in Nominal, Alloy Steel, 9 in OAL

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10080
**MPN:** 1502L3
**Price:** $24.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-1502l3

## Features

- Long, straight nose provides easy access in narrow, hard-to-reach places
- Ideal for precision work and hobbies, includes convenient wire cutter
- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning
- Turn screw to adjust pressure and fit work
- Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Cutter included
- Serrated jaw surface
- Jaw thickness: 1/4 in
- Jaw length: 2-3/32 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548015040 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Jaw Type | Long Nose/Straight |
| Warranty | Lifetime |
| Jaw Width | 3/16 in |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Length (in) | 9 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 7 in |
| Nominal Capacity | 2-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | US Federal Spec GGG-W-00649 |
| Manufacturer Part Number | 1502L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® Original™ Locking Plier, series: 9LN®, 2-3/4 in Nominal, Alloy Steel Jaw, 9 in OAL, Cutter Included: Yes.

Features

- Long, straight nose provides easy access in narrow, hard-to-reach places

- Ideal for precision work and hobbies, includes convenient wire cutter

- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning

- Turn screw to adjust pressure and fit work

- Stays adjusted for repetitive use

- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Cutter included

- Serrated jaw surface

- Jaw thickness: 1/4 in

- Jaw length: 2-3/32 in
