# Irwin® Marathon® 14084 Circular Saw Blade, 12 in dia x 1/4 in Thick, 1 in Arbor, 100 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14084-11413
**MPN:** 14084
**Price:** $116.75 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14084

## Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Carded packaging
- Trimming and finishing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140845 |
| Type | Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 13.6 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 15.6 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 14084 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, 12 in dia, 1/4 in Thickness, 1 in Arbor, ATB Teeth, 100 Teeth, 10° Tooth Angle, 8300 rpm Maximum, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Carded packaging

- Trimming and finishing
