# Irwin® Marathon® 14080 Construction Series General Purpose Miter/Table Circular Saw Blade, 12 in dia, 1 in Arbor, 40 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14080-11413
**MPN:** 14080
**Price:** $74.03 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14080

## Features

- #400 grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Tooth angle: 20°
- Applicable materials: wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 247211408076 |
| Type | General Purpose Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 0.071 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 13.6 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 15.6 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 14080 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, General Purpose Miter/Table, Series: Construction Series, 12 in dia, 1 in Arbor, ATB Teeth, 40 Teeth, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge

Features

- #400 grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Tooth angle: 20°

- Applicable materials: wood
