# Irwin® Marathon® 14076 Circular Saw Blade, 10 in dia x 0.062 in Thick, 5/8 in Arbor, 80 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14076-11413
**MPN:** 14076
**Price:** $93.61 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14076

## Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Carded packaging
- Trimming and finishing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140760 |
| Type | Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 0.062 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 11.5 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 13.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 14076 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, 10 in dia, 0.062 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 80 Teeth, 10° Tooth Angle, 7000 rpm Maximum, 4 in Cutting Depth, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Carded packaging

- Trimming and finishing
