# Irwin® Marathon® 14074 Construction Series Miter/Table Circular Saw Blade, 10 in dia, 5/8 in Arbor, 60 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14074-11413
**MPN:** 14074
**Price:** $74.25 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14074

## Features

- #400 grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Tooth angle: 15°
- Trimming and finishing
- Applicable materials: wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 247211407468 |
| Type | Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 0.062 in |
| Teeth Type | ATB |
| Height (in) | 10 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14074 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, Miter/Table, Series: Construction Series, 10 in dia, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 60 Teeth, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge

Features

- #400 grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Tooth angle: 15°

- Trimming and finishing

- Applicable materials: wood
