# Irwin® Marathon® 14070 General Purpose Circular Saw Blade, 10 in dia x 0.095 in Thick, 5/8 in Arbor, 40 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14070-11413
**MPN:** 14070
**Price:** $46.14 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14070

## Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140708 |
| Type | General Purpose Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 0.095 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 11.5 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 13.6 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14070 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, General Purpose, 10 in dia, 0.095 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 40 Teeth, 20° Tooth Angle, 5000 rpm Maximum, 4 in Cutting Depth, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts
