# Irwin® Marathon® 14053 Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia x 0.055 in Thick, 5/8 in Arbor, 40 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14053-11413
**MPN:** 14053
**Price:** $44.89 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14053

## Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Carded packaging
- Trimming and finishing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140531 |
| Type | Miter/Table Universal |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 8-1/4 in |
| Thickness | 0.055 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 9.7 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 11.1 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 3 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14053 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia, 0.055 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 40 Teeth, 15° Tooth Angle, 7300 rpm Maximum, 3 in Cutting Depth, 0.083 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- NO 400 grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Carded packaging

- Trimming and finishing
