# Irwin® Marathon® 14050ZR Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia x 0.055 in Thick, 5/8 in Arbor, Carbide Blade, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14050-HKM
**MPN:** 14050ZR
**Price:** $29.78 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14050zr

## Features

- 400 Grit diamond ground teeth for a smooth finish
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Precision balanced for accurate smooth cuts
- Thin kerf for fast cuts and longer motor life
- Teeth alternate between a right and left bevel to form a knife like edge on either side fpr a cleaner cut
- For use with miter/table saw
- Diamond knockout
- General purpose application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140500 |
| Type | General Purpose Miter/Table Universal |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 8-1/4 in |
| Thickness | 0.055 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 8.5 |
| Height (in) | 0.19 |
| Length (in) | 9.25 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14050ZR |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, 8-1/4 in dia, 0.055 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 20° Tooth Angle, 7300 rpm Maximum, 0.083 in kerf, Carbide Cutting Edge, Carbide Blade, Applicable Materials: Softwood, Hardwood, Plywood and Particle Board

Features

- 400 Grit diamond ground teeth for a smooth finish

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Precision balanced for accurate smooth cuts

- Thin kerf for fast cuts and longer motor life

- Teeth alternate between a right and left bevel to form a knife like edge on either side fpr a cleaner cut

- For use with miter/table saw

- Diamond knockout

- General purpose application
