# Irwin® Marathon® 14028 Corded Portable Circular Saw Blade, 7-1/4 in dia x 0.047 in Thick, 5/8 in Arbor, 18 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14028-11413
**MPN:** 14028
**Price:** $18.61 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-14028

## Features

- New and improved design
- Every other tooth is thinner for faster cuts
- New heat vent/expansion slot design reduces vibration for longer life and straighter cuts
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Reinforced shoulder for added durability
- Fully hardened plate runs truer, longer
- Carded packaging
- Framing and ripping application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140289 |
| Type | Corded Portable |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 7-1/4 in |
| Thickness | 0.047 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 8.3 |
| Height (in) | 0.1 |
| Length (in) | 8.9 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-3/8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14028 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, Corded Portable, 7-1/4 in dia, 0.047 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 18 Teeth, 20° Tooth Angle, 8300 rpm Maximum, 2-3/8 in Cutting Depth, 0.071 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- New and improved design

- Every other tooth is thinner for faster cuts

- New heat vent/expansion slot design reduces vibration for longer life and straighter cuts

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Reinforced shoulder for added durability

- Fully hardened plate runs truer, longer

- Carded packaging

- Framing and ripping application
