# Irwin® 12L3 Vise-Grip® Original™ Locking Plier, 79 mm Nominal, Classic Trigger Locking, Alloy Steel Large Jaw, 12 in OAL

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10195
**MPN:** 12L3
**Price:** $24.07 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-12l3

## Features

- Heavy duty jaws grip around work of all shapes
- Ideal for plumbers, mechanics, welders and others working with large objects
- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning
- Turn screw to adjust pressure and fit work
- Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Cutter not included
- Jaw thickness: 1/2 in
- Jaw length: 3 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548012018 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Jaw Type | Large |
| Warranty | Lifetime |
| Jaw Width | 3 in |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 9 in |
| Nominal Capacity | 79 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | US Federal Spec GGG-W-00649 |
| Manufacturer Part Number | 12L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® Original™ Locking Plier, series: 12LC®, 79 mm Nominal, Large Jaw, Alloy Steel Jaw, Classic Trigger Locking, 12 in OAL.

Features

- Heavy duty jaws grip around work of all shapes

- Ideal for plumbers, mechanics, welders and others working with large objects

- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning

- Turn screw to adjust pressure and fit work

- Stays adjusted for repetitive use

- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Classic trigger release designed to provide maximum locking force

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Cutter not included

- Jaw thickness: 1/2 in

- Jaw length: 3 in
