# Irwin® Vise-Grip® The Original™ 102L3 10R® 1-Handed Lever Locking Plier, 7/16 in Thick Straight Alloy Steel Jaw, 8 in Handle

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10000
**MPN:** 102L3
**Price:** $19.91 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-102l3

## Features

- Straight jaws provide maximum contact on flat, square, or hex work
- Turn screw to adjust pressure and fit work, stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Classic trigger release designed to provide maximum locking force
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Cutter not included
- For tightening, clamping, twisting and turning applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548001043 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Series | 10R® |
| Jaw Type | Straight |
| Jaw Width | 5/8 in |
| Width (in) | 3.2 |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 8 in |
| Nominal Capacity | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI Specified |
| Manufacturer Part Number | 102L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® The Original™ Locking Plier, 1-Handed Lever, series: 10R®, 1-3/4 in Nominal Capacity, Straight Jaw, 1-15/64 in L x 5/8 in W x 7/16 in Thick Jaw, Alloy Steel Jaw, Serrated Jaw Surface, 10 in Overall Length, No Cutter Included, No Non-Sparking, Plain Grip/Trigger Release Handle, 8 in Handle Length, Alloy Steel Handle, Nickel Plated.

Features

- Straight jaws provide maximum contact on flat, square, or hex work

- Turn screw to adjust pressure and fit work, stays adjusted for repetitive use

- Constructed of high grade heat treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Classic trigger release designed to provide maximum locking force

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Cutter not included

- For tightening, clamping, twisting and turning applications
